بخشی از جامعه را افراد کم‌توان جسمی تشکیل می‌دهند که باید مانند هر شهروند دیگری از امکانات و محیط مناسب برای زندگی و رفت و آمد برخوردار باشند. این افراد برای رفت و آمد روزانه و انجام امور عادی درسطح شهر نیازمند آماده‌سازی محیط شهری و وسایل نقلیه‌اند و همچنین باید وسایل حمل و نقل بین راهی مانند قطار و اتوبوس در اختیارشان قرار گیرد تا برای مسافرت‌های ضروری و یا حتی تفریحی خود از این وسایل استفاده کنند. ناتوانان و کم‌توانان جسمی به چند دسته تقسیم می‌شوند. مانند نابینایان، ناشنوایان، معلولین جسمی حرکتی و کم‌توانان ذهنی. اما به عنوان یک فرد کم‌توان برای مسافرت با قطار و اتوبوس چه نکاتی را باید بدانید تا سفر بهتری را تجربه کنید و از مسافرت و گردشگری لذت ببرید؟

محل اقامت را از قبل بررسی کنید

قبل از هر چیز در ارتباط با مقصد سفرتان جستجو کنید و اطلاعات مورد نیازتان را کسب کنید. با شناخت محل مورد نظر سفر کردن و ورود به یک محیط جدید برای شما آسان‌تر خواهد شد. محل اقامت شما باید دارای امکانات مورد نیاز مانند سرویس بهداشتی و حمام مناسب‌سازی شده و آسانسور باشد تا اقامت راحتی را تجربه کنید بنابراین قبل از رزرو و یا شروع سفر، تمام این نکات را بررسی کنید.

به مهمانداران اطلاع دهید

اگر به تنهایی سفر می‌کنید در طول مسیر و در ایستگاه‌ها از مهمانداران و ماموران بخواهید تا شما را راهنمایی کنند. چون حمل و نقل هوایی و زمینی ملزم به ارائه خدمات ویژه به افراد کم‌توان است. پس اگر کسی را به عنوان همراه ندارید از ماموران هر بخش برای پیدا کردن مسیر، سوار شدن و پیاده شدن کمک بگیرید. با خرید بلیط قطار نورالرضا از علی بابا برنامه‌ریزی این سفر برای شما راحت‌تر خواهد شد.

علی بابا

افرادی که ناشنوا هستند در طول سفر با مشکلات کمتری مواجه می‌شوند اما همچنان یک مسئله برای آنها باقی خواهد ماند و آن هم نحوه ارتباط برقرار کردن با مهمانداران و دیگر مسافران است. در این مورد هم لازم است قبل از سوار شدن و یا در لحظه چک بلیط این موضوع را به راننده و یا مهماندار اطلاع دهید. اغلب ناشنوایان کارتی به همراه دارند که شرایط آنها را توضیح می‌دهد. با نشان دادن این کارت به مهماندار یا راننده آنها متوجه شرایط شما خواهند شد و مشکل برقرار کردن ارتباط هم حل می‌شود.

وسایل مورد نیاز برای استراحت را به همراه داشته باشید

اگر با اتوبوس سفر می‌کنید همراه داشتن بالش سفری و یک روانداز سبک به شما کمک می‌کند راحت‌تر استراحت کنید و برای رسیدن به مقصد آماده باشید. میان وعده مناسب به همراه داشته باشید تا برای خرید مواد غذایی مجبور به پیاده و سوار شدن نشوید. اگر با قطار سفر می‌کنید از مهماندار برای همراهی و برطرف کردن نیازهایتان کمک بگیرید. اغلب مهمانداران قطار برای کمک‌رسانی به مسافران آماده و داوطلب هستند. بهتر است پیش از دیگر مسافران خود را به سکو برسانید و شرایط را برای مهماندار توضیح دهید تا خدمات مورد نیازتان فراهم شود و جز اولین نفراتی باشید که سوار قطار می‌شوید. در هنگام پیاده شدن هم عجله نکنید و اجازه دهید دیگر مسافران خارج شوند تا مهماندار بتواند به شما کمک کند. با توضیح شرایط خودتان به مهمانداران و همراه داشتن امکانات پزشکی مورد نیاز می‌توانید از ریسک‌های احتمالی مسافرت بکاهید.

علی بابا

در مسافرت با قطار این امکان را دارید تا از سرویس بهداشتی فرنگی استفاده کنید اما در مسافرت‌های طولانی با اتوبوس حتما این مسئله را مورد توجه قرار دهید و قبل از پیاده شدن از اتوبوس از داشتن سرویس بهداشتی فرنگی و مناسب‌سازی مسیر رسیدن به آن مطمئن شوید. برخی اتوبوس‌ها مجهز به رمپ ویژه معلولین هستند و برخی از آنها این امکان را ندارند به همین خاطر بالا رفتن و پائین آمدن می‌تواند برای شما سختی‌هایی ایجاد کند. با مناسب‌سازی برخی از ایستگاه‌های راه‌آهن برای افراد کم‌توان این مسئله تا حدودی برطرف شده اما اتوبوس‌‌ها همچنان گزینه مناسبی برای سفر کم‌توانان نیستند به ویژه اگر معلولیت شما از نوع جسمی حرکتی باشد. بنابراین بهتر است برای مسافرت‌های تنهایی و مستقل خود از سیستم حمل و نقل ریلی استفاده کنید تا هم بتوانید از مهماندار کمک بگیرید و هم از خدمات رفاهی بیشتری برخوردار شوید.

گردشگری، مسافرت کردن و تفریح بخشی از نیازهای بشری است و معلولیت نباید باعث اخلال در این موضوع باشد. کما اینکه افراد کم‌توان نیاز بیشتری به تفریح و سفر دارند تا روحیه خود را بازیابی کنند، با اعتماد به نفس بیشتری در جامعه حضور یابند و از زندگی خود لذت ببرند. به همین خاطر باید محیط جامعه برای حضور و مسافرت رفتن آنها مناسب‌سازی شود. امکان خرید بلیط اینترنتی به کم‌توانان و ناتوانان جسمی کمک می‌کند بخشی از مقدمات سفر را به راحتی برنامه‌ریزی کنند و با خرید بلیط اتوبوس از علی بابا و همچنین خرید بلیط قطار پردیس از علی بابا برای یک سفر خاطره‌انگیز آماده شوند.

نکاتی که معلولان قبل از سفر با اتوبوس یا قطار باید بدانند
    دانلود

پیشنهاد پارس روید corner

دیگر فایل های دانلود

پیشنهاد میکنیم corner

دیدگاه کاربران

بدون دیدگاه